W zeszłą sobotę w Gutowie Małym mieliśmy przyjemność zaprezentować naszą najnowsza książkę „Narzędziownik Obywatelski”.
Była to nasza ostatnia akcja z cyklu „Narzędziownia obywatelska – czyli jak rozkręcić wrzesińską wieś”. Po akcji sprzątania Nowego Folwarku i sadzenia drzew w Obłaczkowie przyszła pora na podsumowanie projektu w Gutowie Małym. Tym razem była to okazja podzielić się z Wami wspólnymi osiągnięciami!
Było nam bardzo miło opowiedzieć, z jak wielkim entuzjazmem włączyliście się w nasz projekt! Wasza energia była po prostu inspirująca. To było naprawdę niezwykłe doświadczenie – 10 warsztatów eksperckich, 6 śmieciobrań, 4 akcje sadzenia drzew i 2 rajdy rowerowe! A wszystko to połączone z niesamowicie sympatycznymi piknikami sąsiedzkimi! Ogromnie dziękujemy wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i pozytywną energię!
Po podsumowaniu projektu przyszła pora na premierę naszego poradnika! Opisaliśmy w nim nasze doświadczenia i pomysły, jak rozwiązać problemy, z którymi borykają się mieszkańcy terenów wiejskich naszej gminy. Dodatkowo nasi autorzy: Halina Woźniak-Hendrysiak, Damian Staniszewski, Juliusz Kruszyński i Kornel Tomczak postarali się wyposażyć Was w jasne wskazówki i sprawdzone sposoby, które pomogą działać i zmieniać rzeczywistość. Poradnik przedstawia praktyczne rozwiązania, które dobrze mieć pod ręką, gdy musimy chronić swoich praw lub upomnieć się o potrzeby lokalnej społeczności.
Ta książka to nie tylko zbiór narzędzi do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, ale także podsumowanie naszego dwuletniego projektu, który realizowaliśmy wspólnie z mieszkańcami gminy Września. Dzielimy się w niej swoją wiedzą i doświadczeniem, zachęcając do działania, rozumienia spraw publicznych i budowania lepszej przyszłości dla naszej społeczności.
Po wszystkim przyszedł czas na kawę i słodkie wypieki. Ale nie tylko, każdy uczestnik sobotniego spotkania otrzymał naszą książkę. Mamy nadzieję, że idee w niej zawarte, będą zmieniać na lepsze rzeczywistość wokół nas!
Projekt realizowaliśmy przy wsparciu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt skupiał się na problemach, z jakimi mierzą się mieszkańcy terenów wiejskich w naszej gminie – w szczególności jest to wykluczenie komunikacyjne, uciążliwe inwestycje, ograniczony dostęp do kultury oraz niski poziom aktywności społecznej. W celu poszukiwania rozwiązania dla powyższych problemów zaplanowaliśmy warsztaty oraz akcje społeczne i proekologiczne angażujące lokalną społeczność.