W maju rozpoczęliśmy proces renowacji zabytkowego nagrobka Andrzeja Dobrzyckiego, który znajduje się przy wrzesińskiej farze. Przedsięwzięcie było wymagające, ponieważ płyta nagrobna ma około 170 lat i jest wykonana z granitu strzegomskiego. Prace konserwatorskie polegały na oczyszczeniu i usunięciu wtórnych nawarstwień z powierzchni płyty oraz dezynfekcji płyty. Następnie przywrócono poler powierzchni granitowej płyty inskrypcyjnej poprzez nałożenie warstwy mikrowosku syntetycznego i spolerowanie. Płyta została ułożona ponad poziomem gruntu na specjalnym cokole. Prace konserwatorskie wykonała mgr Katarzyna Wypych przy pomocy firmy kamieniarskiej Wojciecha Szalbierza.
Z okazji renowacji nagrobka Andrzeja Dobrzyckiego zorganizowaliśmy uroczystość patriotyczną, w czasie której złożyliśmy kwiaty przy jego grobie. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Wrześni i okolic, a także: Starosta Wrzesiński Anita Kraska, Dyrektor Muzeum Sebastian Mazurkiewicz, Sołtys Chociczy Małej Radosław Komisarek oraz Ksiądz Mariusz Zawadzki.
Warto wspomnieć, że Andrzej Dobrzycki (1782 – 1856) to weteran walk o wolność i niepodległość Polski. Brał udział w wojnach napoleońskich (1807-1810) i prawdopodobnie w powstaniu listopadowym (1830-1831). Był dziedzicem Chociczy Małej.
Przedsięwzięcie pod nazwą „Renowacja nagrobka Andrzeja Dobrzyckiego – weterana walk o wolność i niepodległość Polski” zostało wsparte przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.