Jak to kiedyś było w Grzybowie

Często zapominamy, że nasze dziedzictwo ma również wymiar niematerialny lub – jak kto woli – duchowy. Obrzędy, zwyczaje, tradycje – to wszystko stanowi charakter każdego regionu i każdej wsi. Podobnie jest w Grzybowie. Ta miejscowość jest wyjątkowa i może się poszczycić ciekawą historią. Było to widać zwłaszcza w czasie wczorajszych warsztatów poświęconych właśnie kulturze.

Spotkanie otworzył Damian Staniszewski, który opowiedział o realizowanym projekcie pod tytułem „Narzędziownia obywatelska”. Następnie opowiedział o przemianach krajobrazowych Grzybowa i okolic w XIX wieku. Posłużył do tego artykuł dr Jakuba Linettego pod tytułem „Reforma uwłaszczeniowa we wsi Grzybowo koło Wrześni”. Każdy z uczestników spotkania otrzymał kopię tego artykułu, aby móc samemu porównać historyczne i współczesne mapy Grzybowa.

Druga część spotkani należała do Haliny Lepki, która od lat zajmuje się badaniem historii i kultury mieszkańców Grzybowa. Zaprezentowała ona nieznany szerzej film nakręcony przez Olgierda Brzeskiego w 1988 roku, na którym uwieczniono Grzybowo i okolicę. Widać na nim zwyczajne życie mieszkańców: żniwa, pracę na roli, święto w kościele, rozrywkę w lokalnym barze, czy… świniobicie. To prawdziwy rarytas i wartościowa pamiątka z końcówki okresu PRL-u. W dalszej kolejności prelegentka pokazała historyczne fotografie mieszkańców Grzybowa wykonane podczas różnych świąt i uroczystości. Stały się one okazją do wspomnień, w których udział wzięli wszyscy obecni na sali. Były to prawdziwe warsztaty z kultury.

Projekt „Narzędziownia obywatelska – czyli jak rozkręcić wrzesińską wieś” realizujemy przy wsparciu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *