Dwa cmentarzyska w Chociczy Małej

Aktualności

Wczoraj w Chociczy Małej wspólnie z sołectwem zorganizowaliśmy wykład archeolog – doktor Justyny Żychlińskiej (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Jej wystąpienie nosiło tytuł: „Mała górka – wielka sprawa, czyli dwa cmentarzyska na małej górce w Chociczy Małej”.

Przez ostatnie miesiące doktor Justyna Żychlińska badała odkryte dwa cmentarzyska w Chociczy Małej. Pierwsze z nich pochodzi z kultury pomorskiej, czyli z okresu VII – III w p.n.e. Pochówki były ciałopalne, a szczątki znajdowały się w specjalnych urnach. W jednej z urn znaleziono kolczyki z brązu. Drugie cmentarzysko założono w średniowieczu w II poł. XI wieku na terenie tego z kultury pomorskiej. Pochówki były już inhumacyjne (szkieletowe) i posiadały wyposażenie – np. noże. Jeden z pochówków znajdował się w specjalnej drewnianej skrzyni.

Wyniki badań w Choczy Małej zostaną niebawem opublikowane w publikacji pokonferencyjnej „Badania archeologiczne na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej w latach 2018-2022” i wszyscy będą mogli się z nimi zapoznać.

Wykładu wysłuchało ponad 40 osób, co pokazuje jak bardzo ten temat interesuje mieszkańców. Po wykładzie wszyscy zostali ugoszczeni kawą i ciastem. Dziękujemy sołtys Ewie Tabaczce i wszystkim mieszkańcom za tak wspaniałą organizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *