Spacer po Powidzkim Parku Krajobrazowym

Aktualności

Żyjemy w naprawdę ciekawej okolicy. Żabi skok od granic naszego powiatu znajduje się Powidzki Park Krajobrazowy, gdzie odbył się kolejny spacer przyrodniczy z cyklu „Na Manowce – Wyprawa w nieznane”, zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Dość wczesnym (jak na sobotę!) rankiem wyruszyliśmy spod Ostrowite Prymasowskiego i rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. W jej trakcie przewodnicy przybliżyli nam informację o tych cennych przyrodniczo terenach, zwłaszcza o obecnych tu zadrzewieniach i zakrzewieniach śródpolnych. Często nie dostrzegamy ich na co dzień, a czym byłby nasz krajobraz bez dzikiej róży, głogu czy wierzbowych alei? Zdecydowanie lepiej, że możemy je podziwiać!

W trakcie spaceru mogliśmy wiele usłyszeć od naszych przewodników o gatunkach inwazyjnych takich jak: robinia akacjowa, sumak octowiec czy czeremcha amerykańska, a także o sposobach na zachowanie gatunków rodzimych.

Po drodze nie brakowało ciekawostek natury: zobaczyliśmy jarząb rosnący wewnątrz wierzby, stada saren i żurawi oraz efekty cofającego się lądolodu. Mieliśmy również okazję poznać podstawową wiedzę ze świata roślin jadalnych.

Im dłużej trwał spacer, w tym ciekawsze miejsca trafialiśmy. Powidzki Park Krajobrazowy to nie tylko Jezioro Powidzkie, podczas wędrówki dotarliśmy do niezwykle czystego Jeziora Ostrowieckiego, które zachwyciło nas swoim położeniem. Przy tej okazji zaobserwowaliśmy też organizmy żyjące w wodzie: między innymi racicznicę zmienną przytwierdzoną do szczeżui pospolitej. Przyroda wokół nas jest naprawdę niesamowita!

Ostatni w tym roku spacer odbędzie się w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy już 18 listopada. Zachęcamy do udziału w tej świetnej inicjatywie i poznawania przyrody wokół nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *