Za nami wtorkowa konferencja „Samorząd przyjazny zwierzętom”. W jej trakcie wspólnie zastanawialiśmy się, jak najlepiej możemy dbać o dobrostan zwierząt w naszej okolicy.
Jako pierwsza głos zabrała Beata Krupianik – aktywistka, która podzieliła się z nami swoim doświadczeniem w działaniach na rzecz zwierząt. W swoim wystąpieniu skupiła się na obowiązkach gminy wobec zwierząt bezdomnych, szczególnie wyczerpująco opowiadając o modelowych gminnych programach opieki nad zwierzętami bezdomnymi.
Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać Stowarzyszenia na Rzecz Podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrześni Psi-jaciel, którego wolontariusze od lat z pasją i zaangażowaniem pomagają i obejmują opieką psy z wrzesińskiego schroniska. Przedstawicielki Stowarzyszenia -Roksana Jurkiewicz i Beata Nowak – opowiedziały o swoich doświadczeniach związanych m.in. z niewłaściwymi warunkami, w których niestety wciąż nierzadko trzymane są psy. Warunki te, przywodzące na myśl średniowiecze, udokumentowano na planszach zatytułowanych „Średniowiecze XXI wieku…”.
Z kolei prof. Hanna Mamzer – naukowczyni, prezes Stowarzyszenia Czysta Nekla, Biegły sądowy w zakresie etologii psów, dobrostanu psów i relacji społecznych między psem a człowiekiem oraz dobrostanu zwierząt – przybliżyła nam sposób funkcjonowania programu sterylizacji i kastracji psów w gminie Nekla, a także zwróciła uwagę na konieczność podmiotowego traktowania zwierząt. Opowiedziała także o skandynawskim podejściu do zwierząt domowych.
Po wystąpieniach przyszła pora na dyskusję. W jej trakcie padło wiele konkretnych rozwiązań problemów, którym była poświęcona nasza konferencja. Przede wszystkim należy powiedzieć tutaj o konieczności przeznaczenia gminnych środków na sterylizację i kastrację zwierząt, obowiązkowym chipowaniu psów oraz szeroką edukację. Upowszechnianiu potrzeby poprawy losu zwierząt mogłyby służyć np. łamy gminnego publikatora „Wieści z Ratusza”.
Dziękujemy wszystkim za owocne spotkanie i troskę o naszych zwierzęcych współmieszkańców!












