Nadleśnictwo Czerniejewo administruje lasami o powierzchni ponad 13,5 tys. ha, a granice administracyjne Nadleśnictwa obejmują obszar blisko 100 km2. Gmina Wrześni i gmina Nekla leżą w obrębie Nadleśnictwa, stąd sprawa troski o lasy i ich stan leży na sercu wielu osobom. Właśnie o tym rozmawialiśmy podczas czwartkowej debaty we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Pierwszym prelegentem był Hubert Kaczmarek z Nadleśnictwa Czerniejewo. Swoje prelekcje wygłosili również prof. UAM dr hab. Hanna Mamzer oraz dr Piotr Stankowski.
Przedstawiciel Nadleśnictwa Czerniejewo opowiedział jak wygląda sprawa urządzania lasu. Kluczowy jest tutaj dokument zwany planem urządzenia lasu. To w nim określa się założenia gospodarki leśnej (wycinki drzew), charakteryzuje się faunę i florę oraz wszelkie inne działania wpływające na las. Plan Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Czerniejewo został sporządzony na okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2028 roku. Poza tym Hubert Kaczmarek opowiedział na temat działań przeciwpożarowych w lesie (budowa wieży obserwacyjnej w Podstolicach) oraz o działaniach melioracyjnych, które mają zatrzymać wodę w lasach.
Następnie wystąpienie wygłosiła prof. UAM dr hab. Hanna Mamzer, która jest również prezeską Stowarzyszenia Czysta Nekla. Opowiedziała o wilkach w Nadleśnictwie Czerniejewo. Te zwierzęta pojawiły się w naszej okolicy w 2015 roku. W tym momencie wiemy, że grupa wilków, która zamieszkuje Nadleśnictwo, składa się przynajmniej z 2 dorosłych osobników oraz 6 młodych. Dzięki dużej pracy społecznej udało się wytworzyć wokół tematu wilków przyjazną atmosferę.
Ostatni z prelegentów – dr Piotr Stankowski, jest miłośnikiem ptaków i od kilku lat obserwuje ich obecność na terenie Nadleśnictwa. W swoim ciekawym wystąpieniu opowiedział o gatunkach ptaków spotykanych na naszym terenie. W jego trakcie mogliśmy obejrzeć wyjątkowej urody zdjęcia ptaków wykonane przez Piotra Stankowskiego. Na koniec prelegent zaapelował również, by nie karmić ptaków chlebem, ale pokarmem najbardziej zbliżonym do ich naturalnego, najlepiej ziarnem.
Konferencję zamknęła momentami gorąca dyskusja. Uczestnicy zwracali uwagę na zakłócanie ciszy i porządku w lesie przez osoby jeżdżące na quadach oraz potrzebę podjęcia działań melioracyjnych na większych obszarach, żeby zatrzymywać wodę w lesie i nie dopuścić do usychania drzew. Pojawiły się również oczekiwania, aby leśnicy bardziej chronili przyrodę w lasach oraz zintensyfikowali dialog z organizacjami pozarządowymi.
Konferencja pokazała jak ważnym tematem dla mieszkańców są lasy, dla których wspólnie z Nadleśnictwem można jeszcze wiele zrobić.
Powyższe przedsięwzięcie pn. „Organizacja konferencji z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej dla mieszkańców gminy Września – II edycja” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.













