O gospodarce przestrzennej i powietrzu

Sympozjum

Jakość powietrza można poprawić wykorzystując planowanie przestrzenne – właśnie o tym rozmawialiśmy podczas wczorajszej debaty z ekspertami we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. W jej trakcie padło wiele ciekawych informacji i spostrzeżeń ze strony prelegentów oraz mieszkańców.

W pierwszej kolejności mieszkańcy mogli posłuchać dr Michała Beima z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z jego wystąpienia mogliśmy się dowiedzieć, skąd właściwie bierze się smog – w tym wypadku głównym źródłem zanieczyszczeń jest tzw. emisja niska, czyli ta z gospodarstw domowych. Poza tym była mowa o korzyściach ekologicznych dla miasta i gminy, które można osiągnąć między innymi tworzeniem funkcjonalnych osiedli mieszkaniowych (osiedli domkniętych), które – zaopatrzone w podstawowe usługi społeczne – nie generują potrzeby korzystania przez mieszkańców z transportu indywidualnego związanego z przemieszczaniem się w inne rejony miasta. Naukowiec w swoim wystąpieniu wskazał również na negatywne zjawiska pojawiające się wraz z suburbanizacją (rozlewaniem się miasta). Zwrócił również uwagę na możliwość tworzenia przestrzeni dla ruchu pieszego, które od niedawna daje prawo.

Kolejny z ekspertów architekt Jakub Głaz dokonał przeglądu dobrych i złych praktyk planistycznych występujących na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w polskiej urbanistyce. Niestety okazało się, że w większości miast gospodarka przestrzenne to jeden wielki problem. Prelegent zwrócił uwagę, że niezbędne dla poprawy sytuacji jest uchwalanie przez władze samorządowe dobrych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ponieważ źle napisane plany nie są żadnym remedium na poprawę sytuacji. Architekt wspomniał, że należałoby wrócić do praktyki tworzenia makiet miast i osiedli, a także makiet przy pracach nad planami przestrzennymi, aby wizualnie móc sprawdzić, jak dane rozwiązania będą korespondowały z innymi częściami miasta czy osiedla. W trakcie wystąpienia pojawił się również temat zanieczyszczenia światłem – okazuje się, że niektóre miasta w Polsce opracowały masterplan oświetleniowy i starają się porządkować i właściwie zarządzać również kwestią oświetlenia.

Architekt Jakub Głaz wskazał, że pomocne w zmianie przestrzeni może być prototypowanie przestrzeni. Polega ono na tworzeniu w miejscu zabetonowanych terenów namiastki docelowego rozwiązania. W tym celu można wykorzystywać tymczasowe trawniki, duże donice z zielenią itd. Jeśli prototypu te znajdą uznanie mieszkańców, wówczas można realizować docelowe inwestycje, które na stałe zmienią przestrzeń.

Co więcej nie poprzestano tylko i wyłącznie na przykładach z dużych ośrodków miejskiej. Jako przykład miasta, które może być wzorem dla innych miasta powiatowych wymienił Pleszew, realizujący od kilku lat idee miasta kompaktowego, to znaczy takiego w którym w ciągu 15 minut uda się przemieścić do najważniejszych punktów.     

Bezpośrednio po wystąpieniach obu prelegentów miała miejsce dyskusja z mieszkańcami. Dyskutowano m.in. o potrzebie poprawy jakości przestrzeni we Wrześni, zwłaszcza w okolicy dworca kolejowego. Wskazano również na potencjał drzemiący w mieście, który można wyzwolić poprzez łączenie przestrzeni o podobnym przeznaczeniu – np. terenów zielonych. Prelegenci przedstawili również planowane zmiany legislacyjne w zakresie gospodarki przestrzennej, które są szansą dla władz samorządowych na uporządkowanie przestrzeni i wprowadzenie tak bardzo potrzebnego ładu przestrzennego.

Mamy nadzieję, że konferencja pomoże w racjonalnym planowaniu przestrzennym Wrześni i całej gminy.

Powyższe przedsięwzięcie pn. „Organizacja konferencji z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej dla mieszkańców gminy Września” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

- wfossgwlogo.png

 

 

Inni piszą:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *