Spotkanie o gospodarce odpadami

Sympozjum

Dobrze prowadzona gospodarka odpadami może stać się szansą dla rozwoju – między innymi o tym rozmawialiśmy podczas wczorajszej debaty we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Głównym prelegentem był Szymon Cegielski – dyrektor Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Warto wspomnieć, że Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu, potocznie zwana spalarnią odpadów, jest jedną z największych i najnowocześniejszych instalacji tego typu w Polsce. Jej budowa kosztowała ponad 700 milionów złotych. Trafiają do niej odpady z całej aglomeracji poznańskiej, a więc od około 900 tysięcy osób. Rocznie przerabia się tam ponad 200 tysięcy ton odpadów.  

W swoim wystąpieniu dyrektor spalarni powiedział, że część odpadów nie nadaje się do dalszego recyclingu, dlatego zamiast składować je na składowiskach lepiej poddać je termicznemu przekształceniu, dzięki czemu zostają one zneutralizowane, a nadto stają się one paliwem alternatywnym, z którego można wytwarzać ciepło i energie elektryczną. Poza tym taka instalacja jest tańsza dla mieszkańców niż tradycyjne składowisko odpadów.

Bezpośrednio po wystąpieniu prelegenta miała miejsce dyskusja z mieszkańcami. Dyskutowano m.in. o tym, że jest sens budowy zarówno dużych jak i małych spalarni, które pomogą unieszkodliwiać odpady nienadające się do recyclingu. Padły również pytania o możliwość przyjmowania do spalarni w Poznaniu odpadów z innych gmin. Okazuje się, że taka możliwość najprawdopodobniej pojawi się w przyszłym roku.    

Mamy nadzieję, że konferencja pomoże w lepszym zrozumieniu gospodarki odpadami.

Powyższe przedsięwzięcie pn. „Organizacja konferencji z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej dla mieszkańców gminy Września – II edycja” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

- 20220622_logo_wfosigw.jpg

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *