Bez wody nie ma życia, dlatego to właśnie o niej rozmawialiśmy podczas wczorajszej debaty z ekspertami we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. W jej trakcie padło wiele ciekawych informacji i spostrzeżeń ze strony prelegentów oraz mieszkańców.
W pierwszej kolejności mieszkańcy mogli posłuchać dr inż. Łukasza Webera z Politechniki Poznańskiej. Z jego pełnego ciekawostek wystąpienia mogliśmy dowiedzieć się o zasobach wodnych naszej okolicy oraz o tym jak działa wrzesińska oczyszczalnia ścieków. Naukowiec opowiedział o jakości wrzesińskiej kranówki – jest ona bardzo dobra, bowiem pobierana jest z głębokości około 150 m. Co ciekawe jej skład mineralny (magnezu i wapnia) nie odbiega od niektórych wód butelkowanych, np. Cisowianki i Nałęczowianki. Usłyszeliśmy także odpowiedź na pytanie, czy we wrzesińskim zalewie można pływać. Informacja dla ciekawych: można, ale najlepiej przed takim pomysłem zapytać sanepid o aktualne pomiary bakteriologiczne Zalewu Lipówka.
Kolejny z ekspertów Piotr Duszyński ze Stowarzyszenia Freelab Września przedstawił kompleksową koncepcję Projektu Akwedukt. To wizja samowystarczalnej osady, w której kluczową rolę odgrywa woda, która jest konieczna w zapewnieniu ciągłości życia i polepszenia jego jakości. Innowacyjny projekt zakłada pozyskiwanie wody z otoczenia poprzez system membran i siatek wykonanych z materiałów odpowiednio hydrofobowych i hydrofilicznych. Następnie jej gromadzenie oraz uzdatnianie – najpierw w postaci zwykłego dotwardzania, a potem ekspozycji na wyselekcjonowane promienie słoneczne. Na koniec woda jest transportowana do docelowej lokalizacji. W obiegu rozróżnia się wodę pitną, wodę na cele gospodarcze oraz tzw. szarą wodę.
Z projektem można się zapoznać tutaj.
Bezpośrednio po wystąpieniach obu prelegentów miała miejsce dyskusja z mieszkańcami. Dyskutowano m.in. o potrzebie zagospodarowania tzw. szarej wody (przykładowo do celów komunalnych), małej retencji, dezynfekcji na oczyszczalni wraz z bilansowaniem energetycznym, a także o tym, czy w przyszłości nie zabraknie nam wody. W tej ostatniej kwestii dr inż. Łukasz Weber wskazał, że potrzeba całościowego spojrzenia na wodę i zasoby wodne, w tym wody powierzchniowe i ewentualne jej pobieranie z rzek.
Mamy nadzieję, że konferencja pomoże w racjonalnym podejściu do wody we Wrześni i całej gminie.
Powyższe przedsięwzięcie pn. „Organizacja konferencji z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej dla mieszkańców gminy Września” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Inni piszą:












